Elektroniczne zwolnienia lekarskie już od 1 grudnia br. Pracodawca dostanie SMS.

2018-11-20 11:06:18 Elektroniczne zwolnienia lekarskie już od 1 grudnia br. Pracodawca dostanie SMS.

Klasyczne, a więc papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą w zapomniane. Z dniem pierwszego grudnia bieżącego roku w życie wchodzi całkowicie nowe rozwiązanie – e-zwolnienie. Jak zmiany w prawodawstwie przełożą się na nasze życie?

e-ZLA – co to jest elektroniczne zwolnienie?

Nie ma co ukrywać – brak papierowych zwolnień jest nam jak najbardziej na rękę. Wraz z nowym miesiącem, idąc do lekarza nie będziemy zmuszeni prosić się o charakterystyczny zielony formularz. Specjalista będzie zobowiązany wystawić nam zaświadczenie uprawniające m.in. do przerwy w pracy za pośrednictwem elektronicznego ZLA. E-zwolnienia całkowicie niwelują konieczność informowania pracodawcy, a dokładnie kadr o zaistniałej sytuacji. Zakład pracy (uprawnione do tego jednostki) będzie miał pełen wgląd w dokumentację swoich podwładnych. Ta figurować będzie na platformie usług elektronicznych ZUS – informuje doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse.

Jak pracodawca dowie się o naszej chorobie?

e-ZLA, a więc elektroniczne zwolnienia funkcjonują już od blisko dwóch lat. Wraz z upływem ostatniego dnia listopada żegnamy się z tradycyjnym ZUS ZLA. Lekarze zobowiązani będą wystawiać wyłącznie zaświadczenia elektroniczne. Cała procedura wydaje się dziecinnie prosta.

  1. Specjalista wystawia elektroniczne zaświadczenie lekarskie e-ZLA, a następnie wysyła e-dokument opatrzony jego cyfrowym podpisem do ZUS.
  2. ZUS przekazuje e-ZLA płatnikowi składek, a więc naszemu pracodawcy za pośrednictwem specjalnego profilu elektronicznego ZUS w ciągu 24h.
  3. E-ZLA wędruje również do nas samych. Każdy pracownik będzie mógł zapoznać się z własną dokumentacją również przy pomocy platformy ZUS.
  4. ZUS za pomocą profilu na Platformie Usług Elektronicznych wysle SMS do pracodawcy o uzyskanym zwolnieniu przez pracownika.

Nadmienić należy, że informacje dotyczące bezpośrednio naszej choroby są utajnione tj. nie są dostępne dla naszego pracodawcy.

Kto może wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Rozwiązanie to jest dostępne dla każdego lekarza posiadającego indywidualny profil na platformie elektronicznej ZUS bądź specjalną aplikację zintegrowaną z tą platformą. Nie da się ukryć, że wystawienie e-ZLE jest dużo wygodniejsze, aniżeli sporządzenie wniosku papierowego. Przede wszystkim trwa krócej. Dane pacjenta uzupełniane są automatycznie (autozapis na podstawie numeru PESEL). Nowy system kryje w sobie wiele udogodnień również dla samego lekarza. Umożliwia podglądanie wcześniej wystawionych zaświadczeń, wyszczególnia pacjentów ze wskazaniami do rehabilitacji, a także sprzyja szybszemu wystawianiu wniosków o leczenie specjalistyczne lub sanatorium.

Uwaga! Pracodawca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrole prawidłowości wystawionego przez lekarza zwolnienia. Specjalista zobowiązany jest wydrukować dokument w dwóch przypadkach:

  1. Na żądanie pacjenta
  2. W sytuacji, gdy płatnik składek nie posiada profilu PUE ZUS.

Pracodawca otrzyma wiadomość SMS o zwolnieniu lekarskim pracownika. 

Jak podkreśla prezes ZUS, taką możliwość daje założenie przez ubezpieczonego profilu na “Platformie Usług Elektronicznych ZUS”. W utworzonym przez nas profilu możemy włączyć opcję otrzymywania wiadomości SMS o uzyskaniu zwolnienia lekarskiego. System wyśle powiadomienie SMS w momencie gdy lekarz wystawi zwolnienie lekarskie. Pracodawca odbierze wiadomość z informacją, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy oraz na jak długo. Również pracownik może aktywować usługę informowania go SMS-em o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego. Jeśli nie wiemy, jak aktywować usługę, pomoże w tym Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji  zapytaj o szczegóły specjalisty ds. kadr i płac  z biura księgowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu przy ul. Szpaczej.

Fintaxis Finanse

Pozostałe aktualności

2021-10-07 13:51:56 Aktualne oprocentowanie Pożyczek Unijnych

W związku ze zmianą dotyczącą stóp procentowych nowe oprocentowanie Pożyczek Unijnych zmieniło się z dniem 07.10.2021 r.

Sprawdź szczegóły oprocentowania.

Czytaj więcej →
2021-10-07 13:48:51 Wzrost stóp procentowych

Dnia 6 października 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ustaliła zmianę stóp procentowych NBP.

Stopa referencyjna została podniesiona o 0,4%.

Sprawdź szczegóły. 

Czytaj więcej →
2021-09-15 10:56:19 Jak dobrać odpowiednie finansowanie dla Firmy?

Zastanawiasz się jakie finansowanie jest najlepsze dla Twojej działalności gospodarczej? W tym artykule wyjaśnimy Ci różnice pomiędzy różnymi formami finansowania dla przedsiębiorców.

Sprawdź szczegóły. 

 

Czytaj więcej →
2021-09-03 09:45:28 Pożyczka Unijna na Odnawialne Źródła Energii

Najlepsze finansowanie Odnawialnych Źródeł Energii możesz uzyskać w unijnej pożyczce ze stałym oproc. 0,5% w skali roku. Jeżeli planujesz budowę farmy fotowoltaicznej, ta oferta jest również dla Ciebie.

Okres finansowania do 15 lat.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu