Faktoring, dla kogo i w jakim celu?

2016-10-25 11:05:35 Faktoring, dla kogo i w jakim celu?

Wystawiając fakturę za sprzedane produkty lub wykonane usługi, przedsiębiorca najczęściej daje klientowi pewien czas na jej uregulowanie, np. dwa tygodnie. Może jednak znacznie szybciej uzyskać płatność za fakturę, dzięki usłudze faktoringu.

 Na czym to polega?

Faktoring, czyli sprzedaż nieprzeterminowanych należności wyspecjalizowanym firmom, jest sposobem na unikanie zatorów płatniczych i natychmiastowe otrzymanie zapłaty za wykonaną usługę czy zrealizowaną dostawę. Obecnie polskie firmy coraz częściej korzystają z takiej możliwości.

Dla kogo i w jakim celu?

Usługa faktoringu polega na rzeczywistym odsprzedaniu wyspecjalizowanej firmie nieprzeterminowanych należności. Faktoring w żadnym przypadku nie może być traktowany na równi z windykacją należności, bowiem nie na tym polega. W przypadku faktoringu przedsiębiorca odsprzedaje firmie faktoringowej swoje faktury, z przyszłym terminem zapłaty, uzyskując natychmiast swoją należność, uszczuploną o prowizję, natomiast nie może sprzedać już przeterminowanych faktur, które z różnych powodów nie zostały opłacone przez klientów lub kontrahentów. Dzięki faktoringowi firmy mogą udzielać swoim klientom kredytu kupieckiego, ale z drugiej strony na bieżąco korzystają z pieniędzy wypłacanych za wystawione faktury przez firmy faktoringowe.

Popularność faktoringu w Polsce. 

Firmy faktoringowe w większości przypadków skupione są w Polskim Związku Faktorów. W 2013 roku sfinansowały wierzytelności o łącznej wartości ponad 96 mld zł, co oznacza wzrost wartości o 15,5% w stosunku rok do roku. W 2014 roku sytuacja w branży jeszcze bardziej powinna się poprawić.  W rozwoju rynku faktoringowego w Polsce pomaga zażegnanie niedawnego kryzysu gospodarczego. Spowolnienie we wzroście PKB w Polsce spowodowało tylko nieznaczne obniżenie się dynamiki wzrostu wartości finansowanych przez firmy faktoringowe faktur – z 20% w 2012 roku do 15,5% w 2013 roku.

Fakt korzystania przez polskich przedsiębiorców z usług faktoringowych świadczy jednoznacznie o tym, że rynek dojrzewa. Właściciele firm stają się zaś bardziej świadomi tego, jakie korzyści wynikają ze ściągania nieprzeterminowanych należności w ich imieniu przez zewnętrzne firmy. Nawet koszty faktoringu nie są przeszkodą w jego rozwoju na polskim rynku usług finansowych kierowanych do firm.

Szerzej jak działa faktoring opisaliśmy w ofercie naszego biura.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym produktem skontaktuj się biurem Fintaxis Finanse.

Nasi doradcy udzielą wszystkich niezbędnych informacji, pomogą znaleźć najkorzystniejszy kredyt spośród różnych ofert banków a także dopełnią wszelkich formalności.

Kredyt Wrocław, Kredyty Wrocław, Kredyt firmowy Wrocław, Kredyty Firmowe Wrocław, Kredyt Gotówkowy Wrocław, Kredyty Gotówkowe Wrocław, Kredyt Inwestycyjny Wrocław, Faktoring Wrocław, Factoring Wrocław, Kredyt hipoteczny Wrocław, Kredyty Hipoteczne Wrocław, Leasing Wrocław, Doradcy Finansowi Wrocław, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-01-15 10:59:35 Progi podatkowe w 2021 roku

Podatki w 2021 roku – najważniejsze zmiany. Przeczytasz o nich w naszym artykule.

Czytaj więcej →
2021-01-15 10:43:00 Dostępne pożyczki unijne - sprawdź

Miropożyczki, pożyczki rozwojowe i płynnościowe z oproc. już od 0,0% dostępne są dla przedsiębiorców z różnych województw.

Czytaj więcej →
2021-01-12 11:21:19 Projekt dedykowany anty-COVID dla firm

Dla Przedsiębiorców z woj. DŚ z oproc. 0,0% dostępne są środki na bieżącą działalność.

Czytaj więcej →
2021-01-12 11:00:08 Zmiana formy opodatkowania - w terminie do 20 stycznia

Zmiana formy opodatkowania w nowym roku podatkowym. Termin mija 20 stycznia 2021 roku. Nie zwlekaj!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu