Jedno indywidualne konto dla wszystkich składek od 2018 roku

2017-10-10 15:53:42 Jedno indywidualne konto dla wszystkich składek od 2018 roku

Od 2018 roku zgodnie z nowelizacją przewidziane są zmiany z zakresu opłacania składek przez płatników. To duży krok w kierunku usprawnienia identyfikacji dokonywanych wpłat. Tylko w 2015 na wspólny rachunek danego funduszu trafiło: 21,5 mln wpłat na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, 27 mln na ubezpieczenie zdrowotne, 16,5 mln na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wszystko wskazuje na to, iż teraz będzie inaczej.

Jeden rachunek przypisany do płatnika

Ilość postępowań wyjaśniających w sprawie niezidentyfikowanych wpłat z każdym kolejnym rokiem wzrastała. Od początku 2016 roku takich wpłat było ponad 280 tys., a kwota jakich dotyczyły wyniosła w sumie 328 mln zł. Składki trafiały na jeden wspólny rachunek dla danego funduszu, czyli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie zawsze możliwe było zidentyfikowanie płatnika, od którego pochodziła dana wpłata, co najczęściej spowodowane było wpisaniem błędnego identyfikatora przy przelewie, potwierdza to specjalista ds. kadr i płac z Fintaxis Finanse.

Jak informuje doradca podatkowy z Fintaxis Finanse, od styczna 2018 roku każdy z płatników będzie posiadał swój indywidualny rachunek i na niego będzie wpłacał wszystkie należności związane ze składkami, do których jest zobowiązany. 4 centralne rachunki składkowe będą więc zastąpione systemem indywidualnych rachunków składkowych, które będą generowane dla każdego z płatników składek bezpośrednio przez ZUS. Celem tej zmiany jest usprawnienie identyfikacji dokonywanych wpłat. Płatnicy otrzymają swój numer indywidualnych rachunków składkowych do 31.12.2017.

Wydruki elektroniczne i papierowe zrównane pod względem prawnym

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse już wie, iż to nie koniec zmian od przyszłego roku. Pod względem prawnym zrównane zostaną wydruki elektroniczne, które zostały wygenerowane przez osobę uprawnioną z PUE ZUS, z wystawionymi przez ZUS zaświadczeniami w formie papierowej. Płatnik będzie mógł wykorzystać takie dokumenty, jak: zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek oraz decyzje o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydane przez ZUS w formie elektronicznej również po wydruku w formie papierowej. Ponadto, na stronie internetowej ZUS można sprawdzić zaświadczenia o niezaleganiu, jak też decyzje dotyczące odmowy ich wydania.

Decydując się na prowadzenie księgowości w Fintaxis Finanse, jesteś na bieżąco informowany o wszystkich zmianach oraz nowych regulacjach prawnych, co pozwala uniknąć ewentualnych problemów związanych z niestosowaniem się do nowych zasad. Warto wiedzieć odpowiednio wcześnie, czego możesz się spodziewać i w jaki sposób możesz się do tego przygotować.

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse informuje, że korzysta z oprogramowania, które jest dostosowane do wszelkich wymogów stawianych przez Ministerstwo Finansów dotyczących przesyłania JPK do Urzędu Skarbowego.

Składki ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-11-25 11:03:28 Black Week - sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy

Usługa wirtualnego biura za 1 zł.

Założenie spółki z o.o. z rabatem -50%.

U nas Black Friday zamienia się w Black Week.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-11-17 09:17:18 Kredyt Hipoteczny bez „żywej” gotówki – Czy to możliwe?

Jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez posiadania wymaganej wysokości gotówki w portfelu.

Pomożemy Ci zweryfikować taką możliwość.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-10-26 12:23:36 Nowa pula Pożyczek Unijnych

Pożyczka Unijna dla województwa wielkopolskiego z oprocentowaniem stałym 0,18% w skali roku dla mikro małych i średnich firm.

Okres finansowania  do 10 lat.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-10-21 14:29:59 Aktualne warunki Kredytu Hipotecznego

Szukasz odpowiedniego kredytu hipotecznego na własne cztery kąty? Pomożemy Ci dobrać odpowiedni bank do spełnienia Twoich marzeń.

Sprawdź szczegóły. 

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu