Jedno indywidualne konto dla wszystkich składek od 2018 roku

2017-10-10 15:53:42 Jedno indywidualne konto dla wszystkich składek od 2018 roku

Od 2018 roku zgodnie z nowelizacją przewidziane są zmiany z zakresu opłacania składek przez płatników. To duży krok w kierunku usprawnienia identyfikacji dokonywanych wpłat. Tylko w 2015 na wspólny rachunek danego funduszu trafiło: 21,5 mln wpłat na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, 27 mln na ubezpieczenie zdrowotne, 16,5 mln na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wszystko wskazuje na to, iż teraz będzie inaczej.

Jeden rachunek przypisany do płatnika

Ilość postępowań wyjaśniających w sprawie niezidentyfikowanych wpłat z każdym kolejnym rokiem wzrastała. Od początku 2016 roku takich wpłat było ponad 280 tys., a kwota jakich dotyczyły wyniosła w sumie 328 mln zł. Składki trafiały na jeden wspólny rachunek dla danego funduszu, czyli Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie zawsze możliwe było zidentyfikowanie płatnika, od którego pochodziła dana wpłata, co najczęściej spowodowane było wpisaniem błędnego identyfikatora przy przelewie, potwierdza to specjalista ds. kadr i płac z Fintaxis Finanse.

Jak informuje doradca podatkowy z Fintaxis Finanse, od styczna 2018 roku każdy z płatników będzie posiadał swój indywidualny rachunek i na niego będzie wpłacał wszystkie należności związane ze składkami, do których jest zobowiązany. 4 centralne rachunki składkowe będą więc zastąpione systemem indywidualnych rachunków składkowych, które będą generowane dla każdego z płatników składek bezpośrednio przez ZUS. Celem tej zmiany jest usprawnienie identyfikacji dokonywanych wpłat. Płatnicy otrzymają swój numer indywidualnych rachunków składkowych do 31.12.2017.

Wydruki elektroniczne i papierowe zrównane pod względem prawnym

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse już wie, iż to nie koniec zmian od przyszłego roku. Pod względem prawnym zrównane zostaną wydruki elektroniczne, które zostały wygenerowane przez osobę uprawnioną z PUE ZUS, z wystawionymi przez ZUS zaświadczeniami w formie papierowej. Płatnik będzie mógł wykorzystać takie dokumenty, jak: zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek oraz decyzje o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydane przez ZUS w formie elektronicznej również po wydruku w formie papierowej. Ponadto, na stronie internetowej ZUS można sprawdzić zaświadczenia o niezaleganiu, jak też decyzje dotyczące odmowy ich wydania.

Decydując się na prowadzenie księgowości w Fintaxis Finanse, jesteś na bieżąco informowany o wszystkich zmianach oraz nowych regulacjach prawnych, co pozwala uniknąć ewentualnych problemów związanych z niestosowaniem się do nowych zasad. Warto wiedzieć odpowiednio wcześnie, czego możesz się spodziewać i w jaki sposób możesz się do tego przygotować.

Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse informuje, że korzysta z oprogramowania, które jest dostosowane do wszelkich wymogów stawianych przez Ministerstwo Finansów dotyczących przesyłania JPK do Urzędu Skarbowego.

Składki ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-08-05 13:11:22 Obecnie dostępne Pożyczki Unijne

Sprawdź aktualną dostępność środków unijnych w poszczególnych województwach. 

Nie zwlekaj, zadzwoń!

Ilość środków jest ograniczona!

Czytaj więcej →
2021-08-05 13:03:47 Pożyczka płynnościowa 0,0%

Ostatnia szansa na uzyskanie środków unijnych dostępnych w pożyczce płynnościowej z oproc. 0,0% dla firm z Dolnego Śląska poszkodowanych przez covid.

Nie czekaj! Zadzwoń!

 

Czytaj więcej →
2021-05-18 13:48:57 Dotacje dla MŚP - zapisz się już teraz!

Ruszają zapisy u Doradców z Fintaxis na dotacje dla MŚP poszkodowanych przez COVID-19. Pozyskaj z nami aż 80% dofinansowania.

Czytaj więcej →
2021-05-12 07:14:52 Nowa tarcza antykryzysowa - złóż wniosek

Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z wybranych branż ponownie mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS. Najpóźniej wniosek musi trafić do ZUS do 30 czerwca 2021 r.

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu