JPK Paragon – nieuczciwi przedsiębiorcy na widelcu

2017-10-05 15:14:24 JPK Paragon – nieuczciwi przedsiębiorcy na widelcu

Paragony fiskalne w ostatnich miesiącach są tematem bardzo zagorzałych rozmów w Ministerstwie Finansów. Spoglądając kilka lat wstecz, wiemy, że w kwestii wydawania paragonów i rejestracji sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych zmieniło się bardzo dużo. Od stycznia 2018 roku czekają na przedsiębiorców kolejne zmiany, tym razem MF skoncentrowało się na poprawie kontroli.

Paragony w Jednolitym Pliku Kontrolnym

Kilka godzin wystarczyło, aby kontrolerzy nałożyli na firmy gastronomiczne grzywny w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych i to zaledwie w promieniu kilometra wokół Ministerstwa Finansów. Jak informuje doradca podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse z Wrocławia, to się jednak zmieni. Od 2018 roku firmy będą zobowiązane umieszczać w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) dane o paragonach, które zostały wydane klientom.

Czy to konieczne?

Dlaczego Ministerstwo Finansów zdecydowało się na taki krok? Doradca podatkowy Fintaxis Finanse wyjaśnia, że celem wprowadzenia obowiązku umieszczania w JPK danych o paragonach jest przede wszystkim zwiększenie kontroli nad podatkami, jakie powinny płacić firmy. Nierzadko zdarzało się, że przedsiębiorca celowo zaniżał przychody.

Ponadto, kontrolerzy będą mogli porównać obroty danej firmy przed wprowadzeniem JPK Paragon. Co to oznacza? Doradca podatkowy podkreśla, że to pomoże wyselekcjonować te firmy, których obroty po zmianach wyraźnie wzrosły. Przypadek i dobra passa czy może skutek wcześniejszego zaniżania przychodów? Przedsiębiorca będzie jednak mógł dokonać korekty i naprawić swój ewentualny wcześniejszy błąd.

Podejrzenia wzbudzić mogą również zaskakująco niskie obroty firmy w porównaniu do konkurencyjnych świadczących usługi na tym samym rynku lokalnym. To może być sygnałem, że przedsiębiorca zaniża utarg.

Korzystne zmiany?

W praktyce oznacza to bez wątpienia jedno – większa skuteczność fiskusa. Ministerstwo Finansów już od kilku miesięcy rewolucjonizuje kontrolę podatkową wśród polskich przedsiębiorców, którzy nie zawsze optymistycznie patrzą na wprowadzane coraz większe zmiany. JPK Paragon z pewnością poprawi pobór podatku od mniejszych firm. Jeżeli chodzi o duże firmy, to stosują one znacznie bardziej agresywną optymalizację podatku dochodowego, co odróżnia je od małych podmiotów częściej zaniżających swój faktyczny obrót.

JPK Paragon będzie porównywał obroty konkurencji, analizował je oraz dostarczał informacji na temat nieuczciwych podatników. Prowadzenie księgowości w Fintaxis Finanse skutecznie zapobiega problemom z fiskusem.

 

JPK paragon, e-Kasy, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, Aktualizacja i zmiana danych podatkowych, Podatnik VAT, Podatek Akcyzowy, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-01-15 10:59:35 Progi podatkowe w 2021 roku

Podatki w 2021 roku – najważniejsze zmiany. Przeczytasz o nich w naszym artykule.

Czytaj więcej →
2021-01-15 10:43:00 Dostępne pożyczki unijne - sprawdź

Miropożyczki, pożyczki rozwojowe i płynnościowe z oproc. już od 0,0% dostępne są dla przedsiębiorców z różnych województw.

Czytaj więcej →
2021-01-12 11:21:19 Projekt dedykowany anty-COVID dla firm

Dla Przedsiębiorców z woj. DŚ z oproc. 0,0% dostępne są środki na bieżącą działalność.

Czytaj więcej →
2021-01-12 11:00:08 Zmiana formy opodatkowania - w terminie do 20 stycznia

Zmiana formy opodatkowania w nowym roku podatkowym. Termin mija 20 stycznia 2021 roku. Nie zwlekaj!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu