Kiedy kara może być kosztem?

2019-04-23 17:33:07 Kiedy kara może być kosztem?

Czasami zdarza się, że w wyniku niedopełnienia obowiązku wobec państwa lub kontrahenta  na przedsiębiorstwo nałożona zostanie kara finansowa. Istnieją przypadki, kiedy karę finansową można „wrzucić” w koszty prowadzenia działalności. Nie ma co prawda możliwości rozliczenia w kosztach odsetek naliczonych od zaległości podatkowych, ale są przypadki kiedy kara w kosztach jest dopuszczalną opcją. Żeby można było karę zakwalifikować jako koszt, konieczne jest, aby spełnione były poniższe warunki – wyjaśnia Księgowa z Biura Rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu.

Warunki, które musi spełnić kara, by można było ją uznać za koszt:

  • Kosztem uzyskania przychodów jest koszt poniesiony w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Wynika więc z tego, że aby kara mogła być kosztem musi mieć wpływ na osiągane przychody w działalności gospodarczej, służyć ich zachowaniu lub zabezpieczeniu
  • Istotne jest, by zapłacenie kary umownej nie było spowodowane nieprawidłowościami, których winowajcą był podatnik
  • Kara nie została odgórnie wyłączona z możliwości wliczenia w koszty przez przepisy- przykładowo odsetki od niezapłaconych podatków nie mogą zostać wrzucone w koszty.
  • Kara została poniesiona przez podatnika- oznacza to, że została ona pokryta z majątku przedsiębiorstwa.
  • Koszt ten jest rzeczywisty (definitywny)- czyli wartość poniesionego wydatku nie zostanie zwrócona podatnikowi
  • Koszt został należycie udokumentowany
  • Kara pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością

Księgowo mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów tylko te kary, które oparte są na obiektywnych przesłankach, że podmiot zobligowany do ich zapłaty podjął należytą staranność do prawidłowej realizacji warunków umowy.

Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że przedsiębiorca zawarł umowę na wykonanie usługi, w której zawarty jest zapis dotyczący kary umownej  w wyniku odstąpienia od umowy. W trakcie przygotowań do wykonania zlecenia pojawiły się czynniki, powodujące, że zawarta umowa się przestaje się przedsiębiorcy opłacać, więc decyduje się on na odstąpienie od umowy i zapłatę kary. Taka właśnie kara może stanowić koszt.

Jakich kar na pewno w koszty wrzucić nie można?

Mandaty drogowe oraz z urzędu skarbowego oraz wszelkie inne grzywny, odsetki od zaległości podatkowych, kary za wady dostarczonych towarów lub źle wykonanych usług- te kary z pewnością nie mogą zostać ujęte w kosztach. Kary, które są związane z niedopełnieniem obowiązków wobec państwa lub niedopełnienie warunków umowy nie mogą zostać wrzucone w koszty uzyskania przychodów.

Masz wątpliwości co możesz ująć w kosztach uzyskania przychodu? Skontaktuj się z biurem rachunkowym Fintaxis Finanse.

Nasze biuro podatkowe zajmie się rozwiązywaniem takich i innych dylematów związanych z prowadzeniem księgowości Twojej firmy, byś Ty mógł poświęcić czas na to co najważniejsze- rozwijanie swojego biznesu.

Biuro Rachunkowe z Wrocławia – Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2024-03-21 09:49:05 Jak Optymalnie Zamknąć Rok Podatkowy 2023? Ekspertyzy i Wskazówki - PIT i CIT

W świecie biznesu, koniec roku podatkowego staje się kluczowym momentem, wymagającym od przedsiębiorców strategicznego podejścia. Wielu właścicieli firm, stając przed perspektywą zamknięcia roku z deficytem, nie zdaje sobie sprawy z dalekosiężnych konsekwencji takiej decyzji.

Sprawdź jak nie zamykać roku podatkowego!

Czytaj więcej →
2024-03-13 09:35:57 Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok: Zmiany w programie i kryteriach.

Zwiększone wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców to dobra nowina dla osób borykających się z trudnościami w spłacie kredytów hipotecznych. Podniesienie wartości maksymalnego wsparcia, wydłużenie okresu pomocy i elastyczniejsze warunki spłaty to kroki w kierunku większej stabilności finansowej. Oto szansa na oddech dla tych, którym potrzebna jest pomoc w trudnych chwilach.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-03-08 09:24:16 Bezpłatna gwarancja spłaty kredytu dla przedsiębiorców od BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), ogłasza wprowadzenie nowej oferty kredytowej – Biznesmax Plus. Ta innowacyjna gwarancja ma służyć wsparciu małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w realizacji ich projektów inwestycyjnych oraz w zapewnieniu potrzeb obrotowych na każdym etapie prowadzenia działalności.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-03-08 08:47:07 Ile musi zarabiać singiel, aby uzyskać kredyt na mieszkanie?

Planując zakup mieszkania, wiele osób zastanawia się, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Szczególnie singiel, który samodzielnie podejmuje decyzję o zakupie nieruchomości, musi dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe. Jakie są minimalne wymagane zarobki i jakie są trendy na rynku nieruchomości?

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights