Ukraińcy wypełniają lukę na polskim rynku pracy

2017-06-14 21:10:38 Ukraińcy wypełniają lukę na polskim rynku pracy

W 2016 roku padł rekord napływu cudzoziemców do naszego kraju. Firmy coraz chętniej ich zatrudniają, jednak nadal 1/3 przedsiębiorstw ma problemy z kadrą pracowniczą, wciąż brakuje rąk do pracy. Zapotrzebowanie na pracowników ze wschodu stale wzrasta, a zatrudnienie obcokrajowców z Ukrainy to dla przedsiębiorców już nie alternatywa, a konieczność.

Zapotrzebowanie na pracowników niższego szczebla

Polacy nie chcą pracować na niższych stanowiskach czy po prostu Ci o mniejszych kwalifikacjach wyjeżdżają za granicę ze względu na wyższe zarobki? Problem z obsadzeniem miejsc pracy w branży budowlanej oraz produkcyjnej jest rozległy.

Kadry płace biura podatkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu zajmujące się obsługą firm zatrudniających cudzoziemców wskazują na największą liczbę zatrudnionych cudzoziemców przy prostych pracach budowlanych, np. na stanowisku pomocnika budowlanego. Polacy coraz rzadziej wykazują chęć podjęcia się takiej pracy, przynajmniej w naszym kraju, co wynika z niesatysfakcjonujących, wciąż niskich zarobków.

Zaskakującym faktem jest jednak rosnące zainteresowanie firm zatrudnieniem obcokrajowców z Ukrainy na stanowiskach średniego szczebla. Z danych GUS wynika, iż aż 11% firm jest otwartych na bardziej wykwalifikowanych pracowników zza naszej wschodniej granicy.

Ukrainiec to niekoniecznie tańszy pracownik

Wielu Polaków jest przekonanych, że pracownik z Ukrainy jest tańszy i dlatego tak chętnie jest zatrudniany przez polskich pracodawców. Stąd powstał stereotyp, że wschodni sąsiedzi zabierają nam pracę, w rzeczywistości jednak tak nie jest. Przedsiębiorcy są zgodni co do tego, że oni wspierają nasz rynek pracy, wypełniają nisze, którą wciąż powiększają Polacy.

Przy legalnym zatrudnieniu obcokrajowców obowiązuje taka sama płaca minimalna jak w przypadku Polaków. Należy jednak pamiętać, że pracodawca często jest zobowiązany do zapewnienia Ukraińcom zakwaterowania oraz dofinansowania do transportu i posiłków. Ponadto należy pamiętać, że dochody uzyskane przez osobę, która nie jest polskim rezydentem, z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie umowy o pracę zawartej z polskim pracodawcą, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Wszystkimi kwestiami podatkowymi – dotyczącymi zatrudnienia obcokrajowców – zajmuje się nasze biuro podatkowe, z którym współpracuje wiele firm z Wrocławia.

Niestety, wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach polskie firmy będą potrzebowały jeszcze więcej imigrantów do pracy. Luka na rynku pracy jest coraz większa, co jest uwarunkowane nie tylko licznymi wyjazdami Polaków za granicę w celach zarobkowych, ale też niskim przyrostem naturalnym.

W chwili obecnej obsługujemy wielu przedsiębiorców, którzy zatrudniają Ukraińców. W ramach obsługi kadrowo-płacowej wykonujemy wszelkie czynności pozwalające na uzyskanie pozwolenia w urzędach na zatrudnienie obcokrajowców, Ukraińców oraz przygotowujemy wszystkie formalności kadrowo płacowe. Powierzając nam obsługę swoich pracowników możesz być spokojny. Wg opinii naszych Klientów mamy kadry i płace we Wrocławiu. Sprawdź nas.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługami kadrowo płacowymi zgłoś się do naszego biura.

 

Obsługa zatrudnienia obcokrajowców Wrocław, obsługa zatrudnienia Ukraińców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, outsourcing zatrudnienia Ukraińców Wrocław, outsourcing obcokrajowców Wrocław, kadry i płace obcokrajowców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, kadry płace Wrocław, kadry i płace Wrocław, obsługa kadrowo-płacowa, outsourcing kadrowo-płacowy, outsourcing kadr i płac, outsourcing kadr i płac Wrocław, outsourcing kadr i płac Wrocław psie pole, outsourcing kadr i płac Wrocław Brucknera, doradca podatkowy, kancelaria podatkowa Wrocław, biuro rachunkowe Wrocław, biuro podatkowe Wrocław, księgowość online Wrocław, biuro księgowe Wrocław, księgowość Wrocław, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-04-07 13:08:59 Nowa tarcza antykryzysowa 9.0 dla przedsiębiorców

Tarcza 9.0 planowo ruszy w maju. Tarcza antykryzysowa ma być rozszerzona o kolejnych 16 branż. Dodatkowe kody PKD znajdują się w artykule.

Czytaj więcej →
2021-03-30 08:45:20 Bank może karać za zbyt dużą gotówkę na lokacie

Karne opłaty za zbyt wysokie saldo na rachunkach osób fizycznych są możliwe. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to karna opłata, czy też ujemna stopa procentowa.

Czytaj więcej →
2021-03-24 14:45:20 Ranking Kont Walutowych - marzec 2021

Regularnie robiąc zakupy w zagranicznych sklepach, warto pomyśleć o założeniu konta walutowego. Sprawdź ranking kont walutowych, jak przedstawiają się w tym miesiącu, z jakich ofert banków warto skorzystać.

Czytaj więcej →
2021-03-23 12:37:44 Konto walutowe - czym jest?

Popularnością w ostatnim czasie cieszą się konta walutowe. Sprawdź czym one są, dla kogo są przeznaczone, a także które najlepiej wybrać.

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu