Ukraińcy wypełniają lukę na polskim rynku pracy

2017-06-14 21:10:38 Ukraińcy wypełniają lukę na polskim rynku pracy

W 2016 roku padł rekord napływu cudzoziemców do naszego kraju. Firmy coraz chętniej ich zatrudniają, jednak nadal 1/3 przedsiębiorstw ma problemy z kadrą pracowniczą, wciąż brakuje rąk do pracy. Zapotrzebowanie na pracowników ze wschodu stale wzrasta, a zatrudnienie obcokrajowców z Ukrainy to dla przedsiębiorców już nie alternatywa, a konieczność.

Zapotrzebowanie na pracowników niższego szczebla

Polacy nie chcą pracować na niższych stanowiskach czy po prostu Ci o mniejszych kwalifikacjach wyjeżdżają za granicę ze względu na wyższe zarobki? Problem z obsadzeniem miejsc pracy w branży budowlanej oraz produkcyjnej jest rozległy.

Kadry płace biura podatkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu zajmujące się obsługą firm zatrudniających cudzoziemców wskazują na największą liczbę zatrudnionych cudzoziemców przy prostych pracach budowlanych, np. na stanowisku pomocnika budowlanego. Polacy coraz rzadziej wykazują chęć podjęcia się takiej pracy, przynajmniej w naszym kraju, co wynika z niesatysfakcjonujących, wciąż niskich zarobków.

Zaskakującym faktem jest jednak rosnące zainteresowanie firm zatrudnieniem obcokrajowców z Ukrainy na stanowiskach średniego szczebla. Z danych GUS wynika, iż aż 11% firm jest otwartych na bardziej wykwalifikowanych pracowników zza naszej wschodniej granicy.

Ukrainiec to niekoniecznie tańszy pracownik

Wielu Polaków jest przekonanych, że pracownik z Ukrainy jest tańszy i dlatego tak chętnie jest zatrudniany przez polskich pracodawców. Stąd powstał stereotyp, że wschodni sąsiedzi zabierają nam pracę, w rzeczywistości jednak tak nie jest. Przedsiębiorcy są zgodni co do tego, że oni wspierają nasz rynek pracy, wypełniają nisze, którą wciąż powiększają Polacy.

Przy legalnym zatrudnieniu obcokrajowców obowiązuje taka sama płaca minimalna jak w przypadku Polaków. Należy jednak pamiętać, że pracodawca często jest zobowiązany do zapewnienia Ukraińcom zakwaterowania oraz dofinansowania do transportu i posiłków. Ponadto należy pamiętać, że dochody uzyskane przez osobę, która nie jest polskim rezydentem, z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie umowy o pracę zawartej z polskim pracodawcą, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej. Wszystkimi kwestiami podatkowymi – dotyczącymi zatrudnienia obcokrajowców – zajmuje się nasze biuro podatkowe, z którym współpracuje wiele firm z Wrocławia.

Niestety, wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach polskie firmy będą potrzebowały jeszcze więcej imigrantów do pracy. Luka na rynku pracy jest coraz większa, co jest uwarunkowane nie tylko licznymi wyjazdami Polaków za granicę w celach zarobkowych, ale też niskim przyrostem naturalnym.

W chwili obecnej obsługujemy wielu przedsiębiorców, którzy zatrudniają Ukraińców. W ramach obsługi kadrowo-płacowej wykonujemy wszelkie czynności pozwalające na uzyskanie pozwolenia w urzędach na zatrudnienie obcokrajowców, Ukraińców oraz przygotowujemy wszystkie formalności kadrowo płacowe. Powierzając nam obsługę swoich pracowników możesz być spokojny. Wg opinii naszych Klientów mamy kadry i płace we Wrocławiu. Sprawdź nas.

Jeżeli jesteś zainteresowany usługami kadrowo płacowymi zgłoś się do naszego biura.

 

Obsługa zatrudnienia obcokrajowców Wrocław, obsługa zatrudnienia Ukraińców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, outsourcing zatrudnienia Ukraińców Wrocław, outsourcing obcokrajowców Wrocław, kadry i płace obcokrajowców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, kadry płace Wrocław, kadry i płace Wrocław, obsługa kadrowo-płacowa, outsourcing kadrowo-płacowy, outsourcing kadr i płac, outsourcing kadr i płac Wrocław, outsourcing kadr i płac Wrocław psie pole, outsourcing kadr i płac Wrocław Brucknera, doradca podatkowy, kancelaria podatkowa Wrocław, biuro rachunkowe Wrocław, biuro podatkowe Wrocław, księgowość online Wrocław, biuro księgowe Wrocław, księgowość Wrocław, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-08-05 13:11:22 Obecnie dostępne Pożyczki Unijne

Sprawdź aktualną dostępność środków unijnych w poszczególnych województwach. 

Nie zwlekaj, zadzwoń!

Ilość środków jest ograniczona!

Czytaj więcej →
2021-08-05 13:03:47 Pożyczka płynnościowa 0,0%

Ostatnia szansa na uzyskanie środków unijnych dostępnych w pożyczce płynnościowej z oproc. 0,0% dla firm z Dolnego Śląska poszkodowanych przez covid.

Nie czekaj! Zadzwoń!

 

Czytaj więcej →
2021-05-18 13:48:57 Dotacje dla MŚP - zapisz się już teraz!

Ruszają zapisy u Doradców z Fintaxis na dotacje dla MŚP poszkodowanych przez COVID-19. Pozyskaj z nami aż 80% dofinansowania.

Czytaj więcej →
2021-05-12 07:14:52 Nowa tarcza antykryzysowa - złóż wniosek

Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z wybranych branż ponownie mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS. Najpóźniej wniosek musi trafić do ZUS do 30 czerwca 2021 r.

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu