Jak zawiesić spółkę z o.o.

2017-07-31 23:12:01 Jak zawiesić spółkę z o.o.

Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, również wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialność, ma możliwość na okres od 1 do 24 miesięcy zawiesić działalność. Jakie warunki należy spełnić i o czym należy wiedzieć, aby cała procedura przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji?

Zawieszenie spółki, a składki ZUS i podatek dochodowy

Przerwa w prowadzeniu działalności w wyniku jej zawieszenia zwalnia przedsiębiorcę z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednocześnie nie ma on obowiązku składania deklaracji oraz wpłacania zaliczek na podatek.

Doradca podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu podkreśla, że konieczność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obowiązuje do ostatniego dnia miesiąca, w którym to nastąpiło zawieszenie spółki z o.o. Obowiązek ten powraca od pierwszego dnia miesiąca, jaki następuje po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia wznowienia działalności. Przedsiębiorca może jednak złożyć odpowiedni wniosek w celu objęcia go dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Zawieszamy wykonywanie działalności gospodarczej przez spółkę z o.o.

Należy pamiętać, iż postanowienia związane z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej mogą być zawarte w umowie spółki z o.o. Jeżeli jednak nie zostały w niej zawarte, decyzja w tej sprawie podejmowana jest przez Zarząd bezwzględną ilością głosów, co również podkreśla doradca podatkowy Fintaxis Finanse.

Wspólnik, zawieszając działalność gospodarczą, jest zobowiązany do złożenia wniosku o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę z o.o. we właściwej siedzibie  sądu gospodarczego. Musi on zawierać informacje dotyczące nazwy firmy, numeru KRS i NIP, siedziby i adresu przedsiębiorcy, jak również dokładnej daty rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.  Konieczne jest wypełnienie formularza KRS-Z62, który składany jest w biurze podawczym właściwego sądu. Możliwe jest także nadanie go w urzędzie pocztowym na adres sądu.

Trzeba również pamiętać, aby wraz z wnioskiem złożyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników oraz oryginał uchwały lub poświadczoną notarialnie kopię uchwały właściwego organu spółki z o.o. informującą o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Ponadto, spółka wypełnia dokumenty, które mają na celu wyrejestrowanie, zmianę lub korektę danych spółki jako płatnika składek. Są to druki ZUS-ZAA, ZUS-ZBA, ZUS-ZIPA, ZUS-ZWPA. Następnie zostają one przekazane bezpośrednio przez sądy rejestrowe do odpowiedniej jednostki ZUS.

Decydując się na prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym Fintaxis Finanse, każdy przedsiębiorca może liczyć na wsparcie oraz pomoc podczas zawieszenia prowadzenia działalności, co nie tylko przyśpiesza cały proces, ale też pozwala uniknąć błędów przy wypełnianiu dokumentów.

Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, Zawieszenie spółki z o.o., księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-11-25 11:03:28 Black Week - sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy

Usługa wirtualnego biura za 1 zł.

Założenie spółki z o.o. z rabatem -50%.

U nas Black Friday zamienia się w Black Week.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-11-17 09:17:18 Kredyt Hipoteczny bez „żywej” gotówki – Czy to możliwe?

Jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez posiadania wymaganej wysokości gotówki w portfelu.

Pomożemy Ci zweryfikować taką możliwość.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-10-26 12:23:36 Nowa pula Pożyczek Unijnych

Pożyczka Unijna dla województwa wielkopolskiego z oprocentowaniem stałym 0,18% w skali roku dla mikro małych i średnich firm.

Okres finansowania  do 10 lat.

Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej →
2021-10-21 14:29:59 Aktualne warunki Kredytu Hipotecznego

Szukasz odpowiedniego kredytu hipotecznego na własne cztery kąty? Pomożemy Ci dobrać odpowiedni bank do spełnienia Twoich marzeń.

Sprawdź szczegóły. 

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu