Jak zawiesić spółkę z o.o.

2017-07-31 23:12:01 Jak zawiesić spółkę z o.o.

Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, również wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialność, ma możliwość na okres od 1 do 24 miesięcy zawiesić działalność. Jakie warunki należy spełnić i o czym należy wiedzieć, aby cała procedura przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji?

Zawieszenie spółki, a składki ZUS i podatek dochodowy

Przerwa w prowadzeniu działalności w wyniku jej zawieszenia zwalnia przedsiębiorcę z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednocześnie nie ma on obowiązku składania deklaracji oraz wpłacania zaliczek na podatek.

Doradca podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu podkreśla, że konieczność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne obowiązuje do ostatniego dnia miesiąca, w którym to nastąpiło zawieszenie spółki z o.o. Obowiązek ten powraca od pierwszego dnia miesiąca, jaki następuje po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia wznowienia działalności. Przedsiębiorca może jednak złożyć odpowiedni wniosek w celu objęcia go dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Zawieszamy wykonywanie działalności gospodarczej przez spółkę z o.o.

Należy pamiętać, iż postanowienia związane z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej mogą być zawarte w umowie spółki z o.o. Jeżeli jednak nie zostały w niej zawarte, decyzja w tej sprawie podejmowana jest przez Zarząd bezwzględną ilością głosów, co również podkreśla doradca podatkowy Fintaxis Finanse.

Wspólnik, zawieszając działalność gospodarczą, jest zobowiązany do złożenia wniosku o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę z o.o. we właściwej siedzibie  sądu gospodarczego. Musi on zawierać informacje dotyczące nazwy firmy, numeru KRS i NIP, siedziby i adresu przedsiębiorcy, jak również dokładnej daty rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.  Konieczne jest wypełnienie formularza KRS-Z62, który składany jest w biurze podawczym właściwego sądu. Możliwe jest także nadanie go w urzędzie pocztowym na adres sądu.

Trzeba również pamiętać, aby wraz z wnioskiem złożyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników oraz oryginał uchwały lub poświadczoną notarialnie kopię uchwały właściwego organu spółki z o.o. informującą o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Ponadto, spółka wypełnia dokumenty, które mają na celu wyrejestrowanie, zmianę lub korektę danych spółki jako płatnika składek. Są to druki ZUS-ZAA, ZUS-ZBA, ZUS-ZIPA, ZUS-ZWPA. Następnie zostają one przekazane bezpośrednio przez sądy rejestrowe do odpowiedniej jednostki ZUS.

Decydując się na prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym Fintaxis Finanse, każdy przedsiębiorca może liczyć na wsparcie oraz pomoc podczas zawieszenia prowadzenia działalności, co nie tylko przyśpiesza cały proces, ale też pozwala uniknąć błędów przy wypełnianiu dokumentów.

Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, Zawieszenie spółki z o.o., księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2021-04-07 13:08:59 Nowa tarcza antykryzysowa 9.0 dla przedsiębiorców

Tarcza 9.0 planowo ruszy w maju. Tarcza antykryzysowa ma być rozszerzona o kolejnych 16 branż. Dodatkowe kody PKD znajdują się w artykule.

Czytaj więcej →
2021-03-30 08:45:20 Bank może karać za zbyt dużą gotówkę na lokacie

Karne opłaty za zbyt wysokie saldo na rachunkach osób fizycznych są możliwe. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to karna opłata, czy też ujemna stopa procentowa.

Czytaj więcej →
2021-03-24 14:45:20 Ranking Kont Walutowych - marzec 2021

Regularnie robiąc zakupy w zagranicznych sklepach, warto pomyśleć o założeniu konta walutowego. Sprawdź ranking kont walutowych, jak przedstawiają się w tym miesiącu, z jakich ofert banków warto skorzystać.

Czytaj więcej →
2021-03-23 12:37:44 Konto walutowe - czym jest?

Popularnością w ostatnim czasie cieszą się konta walutowe. Sprawdź czym one są, dla kogo są przeznaczone, a także które najlepiej wybrać.

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu